باغ اکبریه بیرجند

باغ اکبریه با قدمت زیاد یادآور برگ هایی از تاریخ کهن منطقه بر پهنه کویر چون نگینی با درخشش خاص چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. این باغ یادآور تلاش خستگی ناپذیر پیشینیان برای غلبه بر طبیعت خشن می باشد و نشان می دهد که با تلاش و کوشش می توان در پهنه بیابان سایه اندازی خلق کرد و لختی در آن آسود و از پرتو سوزنده خورشید در امان ماند.

ساختار باغ نشان دهنده دانش بالای مردمان قدیم بیرجند در احداث باغ هایی متناسب با اقلیم منطقه می باشد. انتخاب گونه های گیاهی، انعطاف طراحی کاشت با شرایط زمین (شیب، بافت خاک و…) انتخاب جهت جغرافیایی متناسب با تولید سایه بیشتر برای غلبه بر آفتاب سوزان، بهترین وضعیت مصرف آب و جلوگیری از هدر رفتن آن و… مواردی است که در احداث باغ توجه خاصی به آن مبذول شده است.

وجود دو عدد حوض با طراحی خاص و فواره آب در هر یک که با استفاده از اختلاف سطح و وجود شیب زمین آب را به هوا پرتاب می کرده، به زیبایی باغ افزوده است.

به فراخور زمان و سلیقه افراد در مقاطع زمانی خاص بخش هایی به سطح سبز باغ افزوده شده است که می توان به کاشت سروهای خمره ای در قسمت ورودی و یا کاشت درختچه های زرشک در انتهای باغ اشاره نمود. لچكي واقع در سمت راست در ورودي بزرگ نيز از قسمت هاي الحاقي به فضاي سبز باغ مي باشد كه در سالهاي اخير احداث شده است .

اطلاعات مدیریت

محمدعلی جنتی فر

Bagheirani[dot]9[dot]2[at]gmail.com